Блог про сео
Не Гуглом єдиним: альтернативні пошукові системи та їх частка на ринку

Запропонувати іншу тему
Прискорити індексацію беклінків в linkbox.pro

Інформація оновлена 13 серпня 2022 року

Google - гігант у ніші інтернет-пошуку, але далеко не монополіст. На частку цієї компанії припадає більше 90% всіх пошукових запитів (актуальна статистика представлена на сайті https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/), решта ж видача формується в кількох десятках інших пошукових систем. І хоч мій сео-блог присвячений переважно саме оптимізації під Google, варто знати й особливості інших пошуковиків. Навіщо? Ну, як мінімум тому, що з них теж можна отримувати якусь частку трафіку. Як максимум – ефективніше зайти на регіональні ринки, адже у деяких країнах місцеві ПС мають велику популярність. Приклад - Яндекс у Росії, на частку якого припадає тут +-50% запитів. Отже, лови список альтернативних пошукових систем та їх основні особливості - Bing, Yandex, Yahoo!, Baidu, DuckDuckGo.

Дісклеймер! Інформація є актуальною на серпень 2022 року. Я постараюся оновлювати дані щомісяця, про зміни повідомлятиму тут.

Bing

Бінг належить Microsoft і його загальна частка на ринку становить 3,3% на даний момент. У світі він на другому місці після Google, а от якщо дивитися по різних регіонах, то відсоток його користувачів складає:

При цьому в СНД і в Росії зокрема, ця пошукова система майже не використовується.

Фішка ПС - є безліч цікавих інструментів для сеошників, альтернативи яким немає в Google. Наприклад, Bing Webmaster Tools має безкоштовний інструмент для порівняння зворотних посилань підтвердженого сайту з конкурентами. Там можна знайти кількість посилаються доменів, кількість лінків з 1 домену, анкори посилань. Він показує не все, але для загального розуміння підходить. Видача Бінга при цьому дуже схожа на видачу Гугла, і алгоритми працюють схожим чином.

Yandex

Yandex - підконтрольний російській владі пошуковик, яким користуються в Росії та деяких інших країнах СНД. Чому інформація про те, що Yandex підконтрольний владі може бути цікавою для сеошника? Ну, перш за все треба розуміти, що Яндекс миттєво виконує всі розпорядження РКН, тому якщо твій сайт не подобається великому і страшному роскомназору, його швидко знайдуть та видалять. Також Яндекс чи не вручну регулює, які сайти новин і з якою повісткою потрапляють у добірку рекомендованих. Напевно, більшість знають про інцидент з Бучею та Яндексом, коли пошуковик не видавав картинок звірств російської армії в цьому українському місті, тоді як решта інтернету кричала про події в цьому місті.

У російськомовному сегменті інтернету Яндекс складає конкуренцію Гуглу, причому дуже непогану:

В Україні Яндекс майже не використовують, тому що пошуковик тут заблокований.

В інших країнах з великою часткою російськомовного населення пошукових також може використовуватися. У Європі, Австралії, Зеландії чи Америці Яндекс практично не використовується.

Особливість Яндекса в тому, що його основним фактором ранжирування є поведінка користувача. Це неминуче призвело до маніпуляції цим фактором з боку сеошників. На біржах можна зустріти завдання для користувачів на поліпшення ПФ, а розробники на всю пишуть софт для створення роботів, що імітують користувачів.

Yahoo!

Yahoo! на даний момент становить 1,4% від світового ринку пошуку. Це американська компанія, і якийсь період часу в США мала навіть більше відвідувачів, ніж у Бінг. Примітно, що якийсь період пошуку через Yahoo! у Канаді та США здійснювалася за допомогою технологій Bing.

Яху майже невідомий на території СНД. В Америці ним користуються приблизно 3% користувачів, у Канаді – 1,5, у Європі – до 1%. В Азії пошуковик не використовується.

Сам пошуковик рекомендує оптимізувати сайти під свої ПС за такими факторами, як використання ключових фраз, формування акуратних релевантних тайтлів, оптимізація картинок, чпу-урли, значущі вихідні посилання. Загалом, приблизно те саме, що треба робити і для Google. Детальна інформація тут https://help.yahoo.com/kb/search/higher-website -rank-sln2216.html.

Baidu

Baidu - ще одна велика регіональна пошукова система, яка зайняла ринок Китаю. Загальна частка у світовому пошуку - всього 0,9%, але якщо дивитися по країні, ситуація різниться, адже він володіє ринком на >70% користувачів в Китаї. Вихід на інші країни ця китайська компанія поки не здійснила, точніше, спроба це зробити провалилась.

DuckDuckGo

DuckDuckGo позиціонує себе як анонімний пошуковик для даркнета або пошуковик без куків. Грубо кажучи, саме тут безпечно шукати якісь нелегальні штуки, які можуть порушувати закон. DuckDuckGo не зберігає історію користувача, не зберігає дані про нього, не показує рекламу, ґрунтуючись на кукі. Тим не менш, у DuckDuckGo є реклама, просто вона не персоналізована - так ця пошукова система і захищає клієнта, і заробляє гроші з іншого боку.

DuckDuckGo йде як пошукова система за замовчуванням в однойменній програмі для пошуку (браузері). Якщо брати статистику по всьому світу, то ним користуються до 1% користувачів. Цей відсоток у Європі трохи менший, в Америці трохи більший (там доходить до 3-х відсотків), але в будь-якому випадку, поки що DuckDuckGo сприймається як вузьконішевий пошуковик, створений для певних цілей.

Видача в DuckDuckGo не дуже відрізняється від видачі в Google, проте тут можуть бути моменти, пов'язані з регіональними запитами. Браузер ДакДакГо дозволяє включати ВПН для серчингу, від чого результати SERP можуть відрізнятися від тих результатів, які ви отримали б з вашим реальним IP. Для наочності я провела експеримент із кількох запитів і порівняла видачу на першій сторінці по всіх пошукачах.

Трохи висновків

Звичайно, незважаючи на існування альтернативних ПС, Google навряд чи втратить свої позиції лідера у більшості країн найближчим часом. Однак сео-фахівцеві слід хоч приблизно знати розклад сил у цій ніші, стежити за тенденціями та отримувати користь з оптимізації під усі пошукові системи. Як це зробити? Найпростіший і водночас складний варіант – робити хороший сайт для людей. Повірте, він сподобається всім пошукачам=)

Підтримуємо своїх!🇺🇦

Мій колега-сеошник став на захист України і зараз збирає на спорядження побратимові. Кожна гривня важлива!

Підпишись!

Так, тобі дуже сподобався контент на сайті, але... ти ніколи ні на що не підписуєшся, вірно? Будь ласка, зроби виняток для мене. Я сильно єбашу для того, щоб сайт не тільки ріс, але також був максимально якісним. Підтримай не проект - підтримай мене в моєму прагненні писати класно.