Блог про сео
Інструмент відхилення посилань Disavow Links

Запропонувати іншу тему
Аналіз донорів на відхилення в Linkbox.Pro

Disavow Links - це інструмент відхилення зворотних посилань на ваш сайт/сайт, який ви ведете. З його допомогою можна відхилити дію посилань на сайт, підтверджений у SearchConsole - Google перестане враховувати відхилений лінк у розрахунку авторитетності сайту та ранжуванні.

Сам інструмент з'явився у 2012 році у зв'язку з алгоритмом Пінгвін, який був націлений на боротьбу з неприродними посиланнями. На той момент інструмент Disavow Links був корисним, оскільки дозволяв хоч якось захищатися від негативних посилань конкурентів або своїх дій у минулому, коли це працювало. Фізичне видалення платних посилань було величезною проблемою, тому що доводилося робити запит на видалення з кожного сайту окремо. Тому на той момент Disavow Links був дуже потрібний.

Чи є насправді Disavow Links корисним інструментом зараз, в 2023 році, питання дискусійне серед сеошників. Для написання цієї статті я окрім офіційної довідки вивчила більше 10 описів кейсів роботи з Disavow tool від сеошників. Я сама також працювала з інструментом на численних сайтах, і дійшла висновку, що інструмент не працює, принаймні в моїх тестах він ніяк не вплинув на ранжування. Але я не хочу нав'язувати свою думку, а тут просто систематизую інформацію, яку знайшла.

У цій статті я розберу наступні моменти, пов'язані з інструментом відхилення посилань Disavow Links:

У яких випадках потрібно користуватися інструментом - що говорить Google

Взагалі на сторінці інструменту ви побачите повідомлення про те, що відхиляти посилання потрібно дуже обережно, тільки якщо ви впевнені в необхідності цієї дії, оскільки це може негативно вплинути на сайт.

 Попереджувальне повідомлення на сторінці інструменту Disavow

Цей факт вже повинен наштовхувати на думку про те, що інструмент не потрібно використовувати бездумно щоразу, коли у вас невелика просадка по позиціях. У довідці чітко зазначено два пункти, які можуть спричинити використання Disavow, і при цьому немає можливості видалити посилання з сайту-донора (немає зв'язку з вебмайстром).

Якщо з другим пунктом все чітко зрозуміло, то під перший пункт підходять ну напевно більше 80% сайтів. Тому подивимося, яка ще інформація про disavow tools є від офіційних представників, і що думають про це сеошники.

У яких випадках потрібно користуватися інструментом - обговорення серед фахівців

Перше, що я хочу тут відзначити, що тема використання Disavow Links Tool досить туманна. Так, у 2012 році інструмент допомагав позбутися тих вхідних лінків, які мали негативний вплив, але після 2016 року та оновлення алгоритму Пінгвін до версії 4.0, Google сам навчився не надавати ніякої ваги низькоякісним посиланням.

Ось що пише з цього питання Сайрус Шепард: «переважній більшості сайтів не потрібно нічого дезавуювати. За останні кілька років Google досяг величезного прогресу у визначенні того, які посилання просто ігнорувати. Насправді це був один з важливих моментів останнього оновлення алгоритму Penguin 4.0.»

Кумедні двозначні коментарі з приводу необхідності відхиляти посилання дає Джон Мюллер: «Якщо ви не впевнені, чи дійсно Google приймає їх [погані посилання] до уваги або як би виключає їх з рівняння, тоді файл відхилення — відмінний спосіб знайти душевний спокій і сказати, що я впевнений - вони не враховуватимуть жодного алгоритму Google.» У наведеному нижче відео Джон говорить про те, що інструмент в основному для тих випадків, коли є ручні санкції.

English Google Webmaster Central office-hours hangout

Видео с English Google Webmaster Central office-hours hangout. Нужная информация со 2 минуты, 50 секунды.

З іншого боку, той самий Джон Мюллер сказав, що дезавуювання може допомогти деяким сайтам навіть алгоритмічно. Щоб фраза не виглядала відірваною від контексту, повністю наведу діалог Мюллера з Марі Хейнс:

Марі поставила наступне запитання під час обговорення неприродних посилань: «Я припускаю, що ви, мабуть, не можете відповісти на це питання, але чи є спосіб сказати, що вони не отримали ручної дії. Чи можуть ці посилання зашкодити їм алгоритмічно? Тому що ми відчуваємо, що бачимо деякі покращення на деяких сайтах після дезавуювання».

Відповідь Джона: «Це безперечно може бути так. Так що це те, що наші алгоритми, коли ми дивимося на це, і вони бачать, о, тут купа дійсно поганих посилань. Тоді, можливо, вони будуть більш обережними щодо посилань на веб-сайт в цілому. Так що, якщо ви очистите це, алгоритми подивляться на це і скажуть: «О, це начебто все в порядку». Це непогано.»

Якщо прочитати авторитетні статті на тему відхилення посилань (дивіться розділ Джерела), у більшості з них буде рекомендація використовувати інструмент лише у разі ручних санкцій за умови неможливості зняти посилання фізично. Велика кількість кейсів показує, що Disavow Links Tool часто буває марним у спробі повернути позиції сайту, що трохи просіли, без ручного фільтра. Однак є й такі фахівці, які стверджують, що їм допомагає дизавів, зокрема, так стверджує і Марі Хейнс у стаття 2019 року. Я вважаю, що вона зацікавлена в тому, щоб так стверджувати, адже вона продає таку послугу, як аналіз профілю профілю.

Як відхилити посилання - поетапна інструкція

Якщо ви вирішили, що відхилення посилань вам все ж таки необхідно, вам потрібно буде це зробити в три етапи. Перший - вирішити, які домени/сторінки потрібно відхиляти, другий - формування файлу відхилення, третій - безпосереднє завантаження файлу в Disavow Links Tool.

Як відібрати погані сайти для відхилення

Ще одне дискусійне питання у темі відхилення посилань, як правильно відібрати донорів для відхилення. Я мабуть процитую найавторитетніших джерел, а потім висловлю свою думку щодо цього.

Рекомендації Ahrefs (що варто відхилити):

Мій коментар: більшість сайтів у високонкурентних нішах у топі завдяки використанню комплексу беклінків, які включають всі ті беклінки, які перераховані в цьому списку (крім пункту 6). Тобто це гестпости з прямим анкором (звісно, непрямий анкор у лінк-профілі також є), ПБН, іноді навіть взломані сайти, крауд з каталогів та форумів. Я б не відхиляла нічого з цього, а у разі проблем фізично зняла б брухт.

За пунктом 6, тобто негативним сео (коли конкуренти наставляють на вас величезну кількість низькоякісних посилань з нерелевантними анкорами, які можуть стосуватися "дорослої тематики") особисто моя думка, що вже давним-давно Гугл навчився бачити такі посилання і ніяк їх не враховувати. Ось коментар Джона Мюллера щодо негативного сео:

Проте так, я б такі посилання (з пункту 6) відхилила через Disavow Links Tool про всяк випадок. Але я знаю з практики і впевнена на 99%, що Google і без мене знає, що враховувати таке не треба. Загалом, я з добіркою Ахрефс абсолютно незгодна.

Рекомендації Moz (що варто відхилити):

Моя думка з приводу рекомендацій Moz - згодна з першим пунктом, п'ятим та шостим. Особисто мені подобається, що Сайрус Шепард (автор статті) підкреслює необхідність використання інструменту тільки при ручних санкціях, і дуже чітко заявляє: більшості сайтів не потрібно це робити.

Як бачите, ні Ахрефс, ні Моз не рекомендують відхиляти посилання, виходячи з масового порівняння пузомірок (наприклад DR та подібних речей), що часто роблять сео-фахівці. Із цим я абсолютно згодна.

Рекомендації Марі Хейнс (що варто відхилити):

Марі Хейнс, яка є експертом у питанні off-page та спам-посилань, вважає, що типи посилань, які слід відхиляти, — це ті, що порушують керівництво Google з розміщення посилань, а саме:

Знову ж таки, судячи з цього опису, проблеми з посилальним профілем у 80% сайтів, тому що все, що Google вважає спамним, є стандартною схемою просування. Тому я б не відхиляла нічого з перерахованого вище, крім останнього пункту, якщо немає ручного фільтра.

Як правильно сформувати файл

Для створення файлу відхилення можна використовувати стандартну програму Блокнот, оскільки файл має бути певного формату - текстовим, закодованим в UTF-8 або 7-бітному ASCII. Ім'я файлу має закінчуватися на .txt, а максимальний розмір - 100 000 рядків або 2 МБ.

Щоб відхилити сторінку, просто вкажіть її повний URL в новому рядку (тобто 20 відхилених сторінок - це 20 рядків з повною адресою такої сторінки в кожному рядку). Щоб відхилити домен, перед адресою домену (без протоколів і піддоменів) впишіть domain:. Щоб вписати будь-який коментар, поставте перед ним ґрати.

Приклад:

      
# Two pages to disavow
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

# One domain to disavow
domain:shadyseo.com

Цікаве доповнення щодо файлу відхилення (цього немає в довідці). Виявляється, можна відхиляти не лише домен/сторінки, а й цілі доменні зони. Ось стаття про це; про те, як це робити технічно, дав відповідь Джон Мюллер:

Тобто у разі відхилення цілої доменної зони (будь ласка, зверніть увагу, що так не рекомендується робити, я просто говорю про можливості), потрібно вписувати так:

      
domain:cf
domain:ga
domain:gq
domain:tk
domain:xyz
domain:site

Якщо ви такий файл сайту завантажиться в інструмент відхилення посилань, ви скасуйте дію всіх сторінок, що посилаються на сайти, з доменною зоною .cf, .ga, .gq, .tk, .xyz, .site.

Більшість порад щодо файлу відхилення в Disavow Links Tool зводяться до того, що краще відхиляти по доменам, оскільки ви можете не помітити всі низькоякісні сторінки з поганими посиланнями на вас з цього домену.

Як надіслати файл відхилення

Після формування файлу виконайте такі дії:

 1. Перейдіть на сторінку інструмента відхилення посилань за адресою https://search.google.com/search-console/disavow -links.
 2. Виберіть домен, для якого потрібно відхилити посилання.
 3. Завантажте файл і дочекайтеся повідомлення про відхилення такої кількості доменів/сторінок. Якщо є якась помилка з файлом, про це також буде повідомлено.

Зверніть увагу, що ви можете опублікувати один список відхилень для кожного сайту. У разі потреби файл просто треба оновлювати - завантажувати собі на комп'ютер старий, редагувати його, а потім знову завантажувати в Disavow Links. Завантаження нового списку замінить будь-який існуючий список для цього сайту.

Якщо момент: відхилені посилання, як і раніше, відображатимуться у звіті про посилання.

Ну й останнє: список застосовується лише до конкретного ресурсу, в який ви його завантажили, але також і до всіх його дочірніх ресурсів.

Аналіз "кейсів" з Disavow tool

Я прочитала досить практичних кейсів відхилення посилань і зараз наведу тут наступну інформацію щодо найважливіших із них: назви кейсу + посилання на нього, дата проведення, результат (коротко - позитивний чи негативний) + в одно-двох реченнях опис робіт та результату.

Кейс Ахрефс із тестового відхилення всіх посилань на кілька сторінок. Проведено у серпні-вересні 2021 року. Результат позитивний (метою було продемонструвати роботу посилань та інструменту відхилення – і мету було досягнуто). Діти вирішили переглянути, чи працюють посилання та інструмент відхилення, і відхилили всі посилання (3476 посилань) на 3 сторінки сайту Ахрефс на місяць. В результаті трафік просів, а після видалення файлу повернувся.

Кейс спроби зняття фільтра, був проведений у 2019 році, неуспішно. Зняття санкцій зайняло 4 місяці, причому допоміг не Disavow tool, а фізичне зняття посилань. І як вам така цитата: "у цій боротьбі звичний оптимізаторам інструмент Disavow tool — не товариш. Популярність набирає думки, що Google спеціально розробив інструмент, щоб навчити алгоритм визначити покупні посилання."

Перевірка на 4-х сайтах роботи Disavow Links Tool , опублікування у березні 2022 року. Результат негативний. Взагалі, стаття дуже хороша, а інформація про самопочуття сайтів, для яких застосовувалося відхилення, регулярно оновлювалася. Висновок у автора наступний: "Одне можна сказати напевно - завантаження файлів дезавуювання не дало позитивного ефекту для жодного з 4-х сайтів."

Не стала наводити більше кейсів, оскільки я можу бути трохи упередженою, адже відсутність корисності інструменту Disavow Links Tool для себе я визначила ще кілька років тому. Ну і звичайно ж я вирішила провести свій тест, щоб зрозуміти, чи працює у 2023 році відхилення посилань.

Мій тест із Disavow tool

Я робила відхилення не один раз і результату від цього не бачила, але для чистоти експерименту 2023 року вирішила повторити тест і побачити, що буде.

Відхилятиму я посилання на сторінки https://onlinecasinohub.com/au/ і https://onlinecasinohub.com/de/, оскільки через дії непідтвердженого апдейту Google у другій половині січня 2023 року, чи то через докат Лінк-спам апдейта в грудні 2022, ці сторінки сильно просіли.

Я думаю, що експеримент триватиме близько двох місяців, і про всі оновлення я писатиму тут. Перший етап - відбір посилань на відхилення - вже почався, і я відібрала посилання на відхилення вручну, тільки з тих посилань, які є в Search Console, звертаючи увагу на лінки з низькоякісних донорів із прямим комерційним анкором. На даний момент я все ж таки скептично ставлюся до результатів експерименту. Крім того, ми продовжуємо працювати над якістю сайту далі, тобто це не чистий експеримент.

Висновок: чи варто користуватися цим інструментом

Я вважаю, що ні. Мої аргументи:

 1. У більшості випадків Google може оцінити, яким довіряти посиланням, без додаткових вказівок, тому більшості сайтів не потрібно використовувати цей інструмент. Google дуже старанно працює над тим, щоб дії на сторонніх сайтах не мали негативного впливу на веб-сайт.
 2. При використанні Disavow Tool існує небезпека відмови від хороших посилань. Те, що ви визначили собі як "погане" посилання може таким не бути. За тими критеріями, які дає Google, відхилити доведеться більшу частину посилань.

Єдина ситуація, коли я взялася б за використання даного інструменту - ручний фільтр за посилання. В офіційному оголошенні Google від жовтня 2012 р. пояснюється: «Якщо ви були повідомлені про ручну дію проти спаму на основі «неприродних посилань», що вказують на ваш сайт, цей інструмент може допомогти вам вирішити проблему. Якщо ви не отримали це повідомлення, вам, як правило, нема про що турбуватися про цей інструмент».

Ще раз у своєму висновку наведу досить цікаву "теорію змови", пов'язану з цим інструментом. Є думка, що зараз він працює лише як сервіс, який дозволяє Google навчатися тому, що таке спам-посилання. У рунеті про це заявив Ігор Шулежко на своєму YouTube-каналі. Також Меттью Вудвард у своєму блозі повідомив, що насправді Google створив інструмент, за допомогою якого мільйони вебмайстрів зможуть навчити спам-алгоритм Google.

Джерела

Основна стаття у довідці

Сторінка інструменту

Стаття про кейс відхилення цілої доменної зони

Стаття 2020 року від Ахрефс Google's “Disavow Links Tool”: The Complete Guide

Стаття 2019 року від Moz What Links to Target with Google's Disavow Tool

Стаття Марі Хейнс у 2019 році

Стаття Google: Disavowing Random Links Flagged By Tools Is A Waste Of Time

Стаття Google Disavow Tool Case Study – Does it Really Work?

Підтримуємо своїх!🇺🇦

Мій колега-сеошник став на захист України і зараз збирає на спорядження побратимові. Кожна гривня важлива!

Підпишись!

Так, тобі дуже сподобався контент на сайті, але... ти ніколи ні на що не підписуєшся, вірно? Будь ласка, зроби виняток для мене. Я сильно єбашу для того, щоб сайт не тільки ріс, але також був максимально якісним. Підтримай не проект - підтримай мене в моєму прагненні писати класно.