Блог про сео
Правила та шаблон створення тз для копірайтера

Запропонувати іншу тему
Прискорити індексацію беклінків в linkbox.pro

Інформація оновлена 13 грудня 2022 року

Гарний контент та посилання - дві основні істини у просуванні сайту під Google. Можна скільки завгодно твердити, що профіль та траст сайту має сильніший вплив на ранжування, проте хороший контент на сторінці є дуже вагомим фактором для будь-якої ПС. У цій статті я хочу розповісти, як замовляти класні сео-тексти, які будуть збирати трафік і приносити користь. Для цього потрібно навчити правильно складати тз для копірайтера на контент. Поїхали.

Зверніть увагу! Навіть якщо ви пишете контент самостійно, а не надсилаєте завдання райтеру/копірайтеру, прописування ТЗ для себе допоможе зробити текст більш оптимізованим під пошукову систему. Використовуйте це.

Якщо вас цікавлять конкретні кроки, скористайтесь посиланнями по сторінці:

Перший крок: визначення інтенту статті

Перший крок до створення хорошого ТЗ копірайтеру - визначення того, про що ви хочете написати статтю, і на який запит користувача вона відповідатиме. Адже контент має публікуватися передусім як вирішення завдання користувача.

Наприклад, для цієї статті я вибрала інтент "Як написати технічне завдання копірайтеру". Такого пошукового запиту можливо не існуватиме, але мені потрібно чітко розуміти, на яке питання має відповідати стаття в результаті. У своєму ТЗ для райтера можна виділити окреме місце для згадування мети (тобто інтенту) для статті, щоб виконавцю було легше зрозуміти, на яке питання за підсумком повинна відповідати стаття.

Другий крок: аналіз конкурентів

Після визначення інтенту спробуйте ввести у пошуковому рядку питання, на яке має відповідати ваша майбутня стаття. Ви отримаєте список релевантних сторінок, які потенційно відповідають на це питання, і які ви повинні намагатися обійти. Зберіть список цих сторінок.

Я рекомендую переглянути заголовки та підзаголовки кожного урла з першої сторінки видачі (можна і більше, якщо тема дуже конкурентна, проте це й займе більше часу), щоб зрозуміти кілька моментів:

Цей аналіз повинен наштовхнути вас на ідею про те, як має виглядати структура сторінки, а це гарантує правильне написання тексту. Звичайно, кожна тема повинна розглядатися індивідуально, але є одна рекомендація, яка є актуальною для кожного тексту: спочатку відповідайте на конкретний запит користувача, а потім давайте додаткові матеріали. Повірте, жодному з користувачів не приносить задоволення гортати кілька абзаців інформації про те, коли і де почали культивувати нут, якщо його питання "як приготувати хумус".

Список сторінок конкурентів можна зберегти у вашому робочому файлі для цієї сторінки. Я це зробила в окремій вкладці у файлі ТЗ

Третій крок: збір семантики

Збір семантики є окремою великою темою в Сео, і кожен зазвичай робить це у свій спосіб - той, яким навчили, або той, до якого прийшов емпіричним шляхом.

Я для збору семантики користуюсь інструментами в Ahrefs. Однак цей сайт передбачає платну передплату. Якщо поки що у вас немає коштів на подібні послуги, використовуйте безкоштовну версію Keyword planner. Ось стаття про те, як зібрати семантику в Keyword planner. Семантику збирайте за тими конкурентами, яких відібрали у попередньому кроці.

Як я роблю:

  1. Список зібраних конкурентів закидаю в розділ Batch analysis в Ахрефсі.
  2. Сортую список за кількістю ключів зі спадання (від найбільшої кількості до найменшої).
  3. Переходжу до ключів першої сторінки і завантажую їх, попередньо промайнувши, чи підходять вони взагалі моєму інтенту.
  4. Імпортую завантажений файл до Google-таблиці, в якій мої начерки щодо майбутньої сторінки (розділ імпортувати > завантажити > вибрати "замінити поточний лист").
  5. Переходжу до ключів другої сторінки, теж завантажую їх і додаю на ту саму вкладку, що й першу пачку (вибрати "додати до поточного листа").
  6. переходжу до завантаження ключів третьої сторінки і так до кінця. На останньому етапі потрібно буде видалити всі рядки, в яких повторюється ключ (очищення даних > видалити дублікати по колонці А).
  7. Залишилася справа за малим: видалити непотрібні колонки і пройтися ключами - деякі з них будуть нерелевантними. У шаблоні я відзначила червоним ключі, , які можуть підійти, але недостатньо вузькоспеціалізовані, і темно-зелені ключі, які точно підходять до моєї майбутньої сторінки.

Докладніше процес відбору ключів дивіться на відео.

Швидкий збір семантики для ТЗ копірайтеру

Процес швидкого збору ключів за конкурентами за допомогою інструментів Ahrefs + видалення дублікатів у Google Sheets.

Отримані ключі потрібно буде використовувати у тексті. Якщо ключів дуже багато, я можу почистити їх, прибравши ті, які дуже низькочастотні, але з тим самим інтентом. Залишати або не залишати граматично невірні конструкції пошукових запитів не зміненими в тексті - на вашу думку. Особисто я волію писати нормальною мовою, пожертвувавши "точним входженням".

Додатково до цих ключів можна знайти довгочастотні довгі запити у вигляді питань (для FAQ), а також трендові (нові, свіжі) ключі, які ще не проаналізовані сервісами щодо частотності. Щоб отримати такі додаткові ключі, використовуйте додаткові інструменти:

  1. Google Trends (показує нові ключі);
  2. Answer the Public (генерує запити для FAQ);
  3. Questiondb (також генерує довгі запити для FAQ).

Створення ТЗ за шаблоном

У вас є розуміння теми, ви зробили аналіз конкурентів, надихнулися їхніми прикладами (або посміхнулися про себе з думкою "як погано зроблено, зроблю краще") і зібрали ключі. Далі – безпосередньо ТЗ. Для наочності ось приклад технічного завдання (Google ). Поїхали.

Структура та роз'яснення до структури

На основі аналізу конкурентів (надихаючись його ідеями) створіть логічну структуру статті, яка б розкривала всі аспекти теми, повністю відповідала на запит користувача і могла б вмістити всі ключові слова без переспаму.

Кількість підзаголовків у ТЗ вказуйте, виходячи з трьох параметрів:

Абсолютна кількість контенту не відіграє ролі в ранжируванні, тому не варто прагнути зробити статтю тупо більшою, ніж у конкурента.

У ТЗ для копірайтера/райтера вкажіть не тільки структуру, а й розкрийте подробиці - ЩО ви хотіли б бачити в цьому підзаголовку, і на скільки слів приблизно повинен бути цей підзаголовок. Не забудьте згадати про те, що десь хотіли б бачити список-перелік, інструкцію, відповіді на питання, що часто ставляться, розкриття понять і подібні елементи. Якщо щось важко описати словами, вставте приклад з іншого сайту чи джерело інформації.

Чому я вважаю, що сеошник має прописувати структуру замість райтера? На це є кілька причин. а) Райтери не зацікавлені в написанні сео-тексту, який добре працюватиме. Вони зацікавлені в тому, щоб якнайшвидше закрити своє завдання і отримати оплату. Тому часто здають тексти з водою та непотрібними описами для збільшення кількості кілознаків. б) Тільки сеошник може зробити ефективний аналіз конкурентів, а також враховувати і свою структуру сайту, щоб, наприклад, не було канібалізації сторінок та семантики. в) Райтер не збере семантику, зможе правильно побудувати структуру з урахуванням цієї семантики і з використанням правильних ключових слів в h2-h4. Тому, якщо ви платите за контент – грошима чи часом – робіть ТЗ на контент правильно.

Ключі в ТЗ та правила роботи з ключами

Я настійно рекомендую біля кожного підзаголовка вказати ключові слова, які у цьому підзаголовку мають бути використані. Крім цього, вкажіть кількість повторів, а також примітку про те, як використовувати ключ/фразу:

Загальні правила створення контенту для райтерів

Якщо ви перейдете та подивіться на шаблон ТЗ для райтера, то помітите, що загальні правила написання статті у мене йдуть на самому початку. Це для того, щоб райтер одразу бачив вимоги та розумів для себе, чи зможе він взятися за цю роботу.

Тим не менш, загальні вимоги до статті я зазвичай редагую саме в кінці, тому що тоді стає зрозумілішою вся картина: скільки потрібно тексту і з якою можливою мінімальною унікальністю (іноді текст складно зробити унікальним), які можуть бути додаткові вимоги до статті.

Що я зазвичай пишу у загальних вимогах:

Висновок

Контент - король для ПС, навіть якщо ви активно використовуєте посилальне просування. Повірте, з добрим контентом ваші шанси отримати топи і трафік підвищуються. Витратьте трохи більше часу на якісне зрозуміле ТЗ для копірайтера і ефективність контенту зросте.

Підтримуємо своїх!🇺🇦

Мій колега-сеошник став на захист України і зараз збирає на спорядження побратимові. Кожна гривня важлива!

Підпишись!

Так, тобі дуже сподобався контент на сайті, але... ти ніколи ні на що не підписуєшся, вірно? Будь ласка, зроби виняток для мене. Я сильно єбашу для того, щоб сайт не тільки ріс, але також був максимально якісним. Підтримай не проект - підтримай мене в моєму прагненні писати класно.